pranie tapicerki

Czas na wiosenne porządki

 Wiosna to szczególna i najpiękniejsza pora roku. Znużeni krótkimi dniami i zimowym przesileniem, tęsknimy za przygrzewającym coraz mocniej słońcem i długimi spacerami. Ta wspaniała pora sprawia, że jesteśmy naładowani pozytywną energią i chęcią do działania. Tak więc, jest to idealny czas na rozpoczęcie generalnych porządków i remontów w naszym domu.

Przewertowanie garderoby, uporządkowanie strychu i piwnicy to czynności, których zazwyczaj nie wykonujemy na co dzień. Na ogół myśląc o wiosennych porządkach mamy na myśli nasz dom, a przecież ogród to również miejsce, które powinno zwrócić naszą uwagę. Tak naprawdę wiosenne porządki nie wiele różnią się od tych codziennych. Różnica polega na szczegółowym zaglądaniu w każdy kąt, po czym okazuje się, że przez cały rok nagromadziliśmy mnóstwo zbędnych rzeczy.

Często zapominamy, bądź nie znamy prawidłowej kolejności wykonywania danych porządków. W konsekwencji szybko się zniechęcamy nie widząc efektów wykonywanej pracy.

    W takim razie od czego zacząć, aby nasz trud i wysiłek nie okazał się pracą syzyfową?

Owy artykuł, przedstawi kilka ważnych wskazówek, które pomogą Państwu dokładnie uporać się z bałaganem.

    Na samym początku, starajmy się zmotywować do pracy pozostałych domowników. Dzieciom możemy utworzyć magiczną listę zadań do wykonania w danym dniu. Wspólnie wykonywane porządki dadzą dużą satysfakcję, w szczególności podczas wykreślania obowiązków z listy.  

 

  • Strych i piwnica

    Strych bądź miejsce, które przez cały rok nagromadziło mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, zapewne poświęci najwięcej naszego czasu. Jeśli uważamy, że dany przedmiot nie jest nam do niczego potrzebny to pozbądźmy się go. Nagminne kolekcjonowanie sprawia, że wszystko wokół jest pokryte kurzem, a także zaczyna brakować nam cennego miejsca. Podobnie jest z piwnicą. Narzędzia, klucze i wszelkiego rodzaju uszczelki przechowujmy w oddzielnych i podpisanych pojemnikach, Dzięki temu, nigdy więcej nie będziemy doszukiwać się danej zguby. Zdarza się, że piwnica służy również jako spiżarka, zatem podpisujmy nasze przetwory magazynując je w wyznaczonych miejscach.

 

  • Pokój dziecięcy, salon, kuchnia

    W każdym z danych pomieszczeń, pozdejmujmy firanki i zasłony, wypierzmy je bądź oddajmy do pralni. Jeżeli zamierzamy sami zabrać się za ich wypranie, to przed włożeniem do pralki zapoznajmy się z instrukcją prania na nich zamieszczoną. Niektóre tkaniny są na tyle delikatne, że nie wymagają wirowania. Oprócz firanek wypierzmy wszystkie koce, narzuty i bieżniki. Dzięki temu świeżość w naszych pomieszczeniach zagości na długi czas. Następnie wyczyśćmy karnisze, sufit i ściany; Ściany pokryte farbą olejną, powinniśmy myć na mokro z przygotowanym wcześniej roztworem wody i płynu do naczyń, bez dodatku środków piorących. Okna możemy umyć z użyciem wody i octu, jeśli nie posiadamy płynu do mycia szyb. Zadbajmy również o nasze żyrandole, kinkiety i żarówki. Zabierając się do tej czynności, dla bezpieczeństwa odłączmy na jakiś czas prąd.

Nie zapominajmy, także o ważnej czynności, o której nie pamiętamy przez cały rok, a mianowicie wyczyszczeniu kratek wentylacyjnych i kurzu za grzejnikami. Chcąc na długi czas pozbyć się kurzu, odsuńmy nasze meble. Tutaj przyda nam się dodatkowa osoba do pomocy. Następnie z przygotowanymi workami na śmieci możemy zabrać się za wysprzątanie wnętrza szafek, komód i biurek. Ważne jest, abyśmy nie wyrzucali przedmiotów ze wszystkich półek. Sprzątajmy w szafkach jednorazowo, co pozwoli na dokładniejsze segregowanie rzeczy, których chcemy się pozbyć.

    

    Dzięki tej metodzie w naszych półkach zagości harmonia i ład. W pokoju dziecięcym ustawmy ozdobne i podpisane pojemniki na klocki, kredki i zabawki. Łatwo dostępne schowki pozwolą na szybkie sprzątanie po zakończonej zabawie. Książki nie powinny być umieszczane razem z innymi przedmiotami, dlatego stwórzmy dzieciom ich własną biblioteczkę.

 

    Nie zapomnijmy, także o przesadzaniu roślin, które cieszą nasz widok przez cały rok. Zadbajmy o ich podnóże, świeżą ziemię i nowe doniczki dla efektywnego wyglądu.